Obdarowywanie innych jest bardzo przyjemne, choć może przysparzać wielu kłopotów. Wybranie podarunku, który będzie cieszył drugą osobę jest nie lada wyzwaniem, szczególnie kupując prezenty dzieciom.
Zdarza się, że prezenty wybieramy według własnych potrzeb i upodobań, co nie zawsze jest równoznaczne z potrzebami i oczekiwaniami osoby obdarowywanej. Czym kierować się wybierając prezent dla dziecka? Na początek warto zastanowić się jakie jest moje dziecko? Co lubi robić? Co sprawia mu najwięcej radości?
Główną aktywnością każdego dziecka jest zabawa. Dzięki niej rozwijają się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. W zależności od wieku dziecięce zabawy przybierają różną formę. Dobrze, żeby rekwizyty służące zabawie pomagały rozwijać wyobraźnię, zdolności do współpracy, czy planowania i odgrywania ról.
Dla maluchów do 2 roku życia zwróćmy uwagę na zdecydowaną, wyraźną fakturę, kolory i dźwięki wydawane przez zabawki. Sprawdźmy, czy można ją brać do buzi, bo dzięki temu dzieci poznają otaczającą je rzeczywistość. Dobrze sprawdzą się też zabawki do popychania lub ciągnięcia. Starsze dzieci bardziej uważnie zaczynają przyglądać się dorosłym i ich zachowaniom, dlatego tak bardzo fascynuje je naśladowanie rodziców przy czynnościach, które oglądają na co dzień. Dla nich warto zastanowić się nad przedmiotami, które to ułatwią, jak: dziecięce zestawy do sprzątania, gotowania czy majsterkowania.
Dla przedszkolaków świetnie sprawdzą się plastelina, kredki, wycinanki, puzzle gdyż rozwój chwytu i zręczności rąk są szczególnie istotne w tym czasie, jak i aktywność fizyczna, którą zainicjują piłka, rowerek czy hulajnoga. Starszym dzieciom wchodzącym w świat gier i zabaw prawdopodobnie bardziej podobać się będzie gra planszowa.
Dzieci w wieku szkolnym najczęściej mają dość wyraźnie sprecyzowane zainteresowania i świetnie poradzą sobie z zestawami dla majsterkowiczów, małych chemików, bardziej złożonymi zestawami do malowania i lepienia czy składaniem modeli.
Pluszowe zabawki oraz książki będą dobrym wyborem dla dzieci w każdym wieku. Maskotki zapewniają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, służą do zabaw z odgrywaniem ról jak i zabaw z odtwarzaniem sytuacji szczególnie emocjonalnych jak wizyta u lekarza czy pierwszy dzień w przedszkolu. Książki natomiast mogą służyć rozwojowi wyobraźni, pamięci oraz budowaniu więzi z rodzicem spędzając czas nad czytaniem i rozmawianiem o przeczytanych opowieściach.
Pamiętajmy, że to nie zabawka jest najważniejsza dla dziecka, ani jej cena, ale czas spędzony wspólnie z rodzicem, jego obecność, zaangażowanie i towarzyszenie we wspólnym poznawaniu świata.